Toulky Prahou III: Vyšehrad

leden 01, 2022

Vyšehrad


Třetí páteční odpoledne v Praze nás zavedlo na Vyšehrad. Je to místo s nesmírně bohatou historií, a tak výklad začal již ve vlaku cestou do Prahy. Dozvěděli jsme se nejen mnohé zajímavosti z bohaté vyšehradské historie, ale také o pověstech, kterými je toto místo opředeno. Zajímavé bylo také vyprávění o K. H. Máchovi, jeho pohřbu na vyšehradském hřbitově a významu této události pro nacisty okupovanou zemi. 

Vstoupili jsme Táborskou branou, která byla v opevnění zbudována kolem roku 1640, a pokračovali jsme kolem rotundy svatého Martina, což je nejstarší rotunda v Praze. 


rotunda Vyšehrad

Poté jsme si popsali všechny místní sochy a sousoší, a to včetně kulturně-historického kontextu. Viděli jsme i Čertovy kameny. 

Naše další kroky už vedly do baziliky sv. Petra a Pavla, tzv. baziliky minor, jejíž novogotická podoba nás všechny okouzlila. 

Po pečlivé prohlídce baziliky jsme pokračovali na místní Slavínský hřbitov, kde jsou pochovány mnohé významné české osobnosti a rodiny. 

Když jsme opustili hřbitov, byla již Praha zahalena do tmy. Pokochali jsme se výhledem na Prahu z místa, odkud skočil Horymír na svém Šemíkovi do Vltavy, a pak už jsme spěchali na vlak. 

I třetí toulky po staré Praze se nám velice vyvedly. Všichni jsme se domů vraceli plni dojmů, nových poznatků a zároveň natěšeni na poslední výpravu roku, která nás měla zavést na Staroměstské náměstí nejen k pražskému orloji. 

Čertovy kameny

tehpisang

Sdílet