Toulky Prahou II: Chrám svatého Mikuláše a Valdštejnské zahrady
listopad 01, 2021
Druhý výlet do Prahy se uskutečnil v pátek 15.10. 2021. Tentokrát jsme měli v plánu prohlédnout si chrám svatého Mikuláše a Valdštejnské zahrady, oba cíle na Malé Straně.
Chrám svatého Mikuláše je nejvýznamnější barokní stavbou v Praze a jeho historie je tak zajímavá, že jsme si první část výkladu vyslechli už ve vlaku do Prahy. Teta Jitka nemluvila jen o chrámu samotném, ale třeba také o původu a významu Jezuitského řádu nebo o StB, která si ve věži chrámu udělala pozorovatelnu. Z Holešovic jsme se přesunuli na Malou Stranu tramvají a hned jsme zamířili k chrámu. Nejdřív jsme jej obdivovali z venku, poté jsme vstoupili dovnitř. Pohled na bohatou barokní výzdobu, množství kaplí, soch a maleb je skutečně dechberoucí. Vyšli jsme i na horní vnitřní ochoz, odkud jsme mohli lépe pozorovat vrchní část výzdoby a také vnímat, jak je chrám obrovský. Místní obrovské varhany, na které hrál Mozart, byly zrovna rozebrané. Došlo i na diskuzi, jak náročné musí být sestavit všechny píšťaly zpátky na svá místa.
Poté jsme plni dojmů přešli do Valdštejnských zahrad, kde nám Jíťa odvykládala jejich zajímavou historii a také popsala význam místních dominant, grotty a sally terreny. Dozvěděli jsme se o původu soch i o tom, co představují, a to včetně zasazení do historického kontextu. Třeba sousoší Láokoón a synové jsme si popsali včetně příběhu o Trójských válkách. Právě odtud také pochází sousloví Danajský dar, a tak jsme si řekli, co znamená a kde se vzalo.
U místního umělého jezírka jsme pozorovali rozmanitě zbarvené ryby a také pávy, kteří se lidí vůbec nebáli. Nechali jsme se zahřát posledními paprsky slunce, a už jsme mířili na tramvaj a dál na vlak domů. I tento výlet se moc podařil. Vyšlo počasí, hodně jsme viděli a dozvěděli se.
Naše příští kroky budou směřovat na Vyšehrad.